Działalność

Koło Naukowe Studentów Zakładu Antropologii Historycznej przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego może pochwalić się wieloma projektami badawczymi prowadzonymi przez członków oraz pracami na rzecz popularyzacji antropologii.

Na samym początku należy wymienić badania nad przedstawieniami śmierci w malarstwie w XV i XVI wieku. Celem tych badań było stwierdzenie czy ówcześni malarze posiadali wystarczającą wiedzę medyczną by przedstawiać rzeczywisty wygląd szkieletu ludzkiego, czy przedstawiali kości zwierzęce, a może po prostu malowali szkielet, taki jaki ich zdaniem powinien być. Do rozstrzygnięcia tej kwestii posłużyły nam dzieła tychże malarzy, a także ich biografie. Wyniki tego projektu przedstawione zostały na I Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Antropologicznej. Zmienność biologiczna Człowieka w Krakowie w 2006 roku. Za referat ten miłościwie nam panująca Pani Prezes otrzymała wyróżnienie.

Kolejnym projektem podjętym przez członków naszego Koła była rekonstrukcja twarzy „księżniczki” z okresu mitannijskiego ze stanowiska w Tell Arbid. Rekonstrukcja, mająca charakter raczej popularyzacyjny, aniżeli naukowy, wykonana została metodą plastyczną opracowaną przez Michaiła Gerasimova. Masa plastyczna, w tym przypadku glina, została naniesiona na gipsowy odlew czaszki wg wyznaczników grubości tkanek miękkich opracowanych przez dr J. Stanlet Rhine i dr C. Elliot Moore. Efekt prac podziwiać można było w Instytucie Archeologii podczas Dni Archeologa 2007. Wstępne wyniki prac nad grobem „księżniczki”, a także prace nad rekonstrukcją jej twarzy zostały przedstawione na II Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Antropologicznej. Non omnis moriar – rozważania nad egzystencją człowieka w aspekcie badań antropologiczno – archeologicznych w Krakowie w 2007 roku. Również ten referat uzyskał wyróżnienie (powoli staje się to tradycją).

Więcej na temat rekonstrukcji twarzy w 3-D można znaleźć tutaj oraz tutaj

prace-nad-rekonstrukcja.jpg

Członkowie Koła podjęli się również przeprowadzenia eksperymentalnej mumifikacji narządów zwierzęcych. Bazowym założeniem jest doprowadzenie – przy zastosowaniu odpowiednich specyfików – do odwodnienia tkanek, a tym samym konserwacji narządów (wykorzystano narządy świńskie, ze względu na podobieństwo do organów ludzkich. Należy jednak wydzielić w obrębie tej grupy żołądek i macicę, które badane są pod kątem analogii w budowie histologicznej). Wyniki stanowić będą swoisty materiał porównawczy, który mógłby być wykorzystywany przez antropologów i archeologów, zajmujących się badaniem mumii. Ze względu na różnorodność stosowanych technik oraz preparatów badania nie mogą być postrzegane, jako reprezentacyjne dla samego zjawiska mumifikacji. Odnotowane obserwacje w połączeniu z obszerną dokumentacją fotograficzną stanowić mogą jedynie wypadkową pewnego zbioru informacji podstawowych, które tworzyć będą swoisty punkt odniesienia i ewentualnej kontroli [Kaja].

untitled-1.jpg

Innym ciekawym projektem jest opracowanie materiału kostnego z siedemnastowiecznego cmentarzyska w Pucku. Badania ratownicze na tym stanowisku prowadzone były w 2006 roku przez mgr M. Starskiego. Materiał ten został przebadany latem 2007 roku, po czym szczątki te zostały ponownie pogrzebane.

Dbamy również o swoich ludzi zapewniając im możliwość podniesienia swych kwalifikacji – członek Koła brał udział w warsztatach z zakresu tafonomii zorganizowanych latem 2006 w Bordeaux.

Nie ograniczamy jednak Naszej działalności tylko do terenu Polski i zorganizowaliśmy w styczniu objazd naukowy do Paryża. Włócząc się po uliczkach stolicy Francji ganialiśmy się krzycząc „berek!”, podziwialiśmy rączość gazeli, obserwowaliśmy podatność niektórych osobników na kontuzję, czy tendencje do zasypiania w nieodpowiednim momencie. Ale trafiliśmy również do różnych muzeów jak Luwr, Muzeum Człowieka, Rodina, Paleontologii i Anatomii Porównawczej, Historii Naturalnej, Średniowiecza i Archeologicznego w Saint-Germain. Mieliśmy przyjemność zwiedzić również Sorbonę. Zostaliśmy oprowadzeni po Galerii Starożytnego Bliskiego Wschodu przez prof. Maria Grazia Masetti-Rouault, za co, a także za wspaniałą kolację, jesteśmy Jej niezmiernie wdzięczni. Poznaliśmy także francuskich studentów i archeologów.  Zeszliśmy do Krypty Archeologicznej. I generalnie zobaczyliśmy wszystko co jest tego warte. Mam nadzieję, że wyniki naszego pobytu w tym cudownym mieście będą widoczne w publikowanych przez nas pracach, a szersza notatka o tym co robiliśmy w Paryżu powinna ukazać się na ostatnich stronach Biuletynu Antropologicznego. A szczyptę tego co widzieliśmy można obecnie zobaczyć w Galerii „Korytarz” w siedzibie Instytutu Archeologii przy Krakowskim Przedmieściu.

Nasze Koło aktywnie uczestniczy w życiu Instytutu Archeologii:

– organizując wystawy w ramach Dni Archeologa: w roku 2005 tematem wystawy posterowej były mumie, zaś atrakcją zmumifikowana „ryba typu leszcz”. Wystawa ta cieszyła się tak dużym powodzeniem, że poproszeni zostaliśmy o jej ponowną prezentację w roku 2006. Tematyka ta została rozszerzona o kolejne znaleziska mumii, wzbogacona została także szata graficzna wystawy (towarzyszyła jej oczywiście ryba). W 2007 roku zrezygnowaliśmy z tematu mumii i przedstawiliśmy efekt pracy nad rekonstrukcją twarzy „księżniczki” wraz z materiałami i narzędziami, które posłużyły nam w pracach;

mumie-da-2005.jpg
– organizując wernisaże w Galerii „Korytarz” w siedzibie Instytutu Archeologii, jak dotąd możemy się pochwalić jednym „Where the hell is W. Więckowski PhD?”, ale na tym nie zamierzamy poprzestać;

– organizując prelekcje o tematyce antropologicznej (naszymi gośćmi byli m. in.: mgr K. Bielawska, dr A. Sołtysiak, dr J. Tomczyk, a także członkowie Koła);

– współpracując z Studenckim Kołem Naukowym Archeologii Doświadczalnej przy organizacji Klubu Archeologa, co zaowocowało zajęciami poświęconymi tylko i wyłącznie antropologii fizycznej, a także przygotowując projekt na najbliższe Dni Archeologa;

Nie zamierzamy spocząć na laurach i planujemy już kolejne badania, a także przedsięwzięcia mające na celu promowanie antropologii oraz szerzenie sławy i chwały naszego Koła a także Instytutu Archeologii UW.

Raf

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s