Historia

Logo KNSZAHIAUW

Koło Naukowe Studentów Zakładu Antropologii Historycznej przy Instytucie Archeologii UW zostało założone w 1997 roku, a jego opiekunem naukowym był dr hab. Karol Piasecki. Działający ówcześnie studenci rozpoczęli wydawanie Biuletynu Antropologicznego. Zorganizowali również trzy objazdy naukowe: Śladami neandertalczyka do Chorwacji (2000 r.), Mapa arktycznej Europy na płw. Kolski oraz objazd do Wilna (oba w 2001 r.). Zawieszenie działalności związane było z ukończeniem studiów przez założycieli Koła.

Nieoficjalnie Koło zostało reaktywowane z początkiem 2005 roku, lecz na oficjalną reaktywację musiało czekać do początku roku 2006. Jednak członków Koła nie zraził niebyt formalny i już na samym początku prężnie rozpoczęto działania na rzecz Zakładu Antropologii Historycznej. W tym czasie członkowie Koła zorganizowali wystawę Mumie, poświęconą mumiom intencjonalnym i naturalnym z całego świata, którą zaprezentowano wiosną 2005 r. podczas Dni Archeologa. Zorganizowano również wykłady poświęcone tematyce antropologii fizycznej, np. słynnemu odkryciu Człowieka z Flores. W sierpniu 2005 r. kilku członków Koła wzięło udział w wykopaliskach na cmentarzysku średniowiecznym w Lewinie, zorganizowanych przez Zakład Antropologii Historycznej.

9 stycznia 2006 roku oficjalnie zostało reaktywowane Koło z Agatą Chilińską jako Prezesem i dr Arkadiuszem Sołtysiakiem jako opiekunem naukowym. W niecałe dwa tygodnie później zaistnieliśmy na arenie ogólnopolskiej przedstawiając referat na temat motywu Dance Macabre w malarstwie XV i XVI wieku podczas I Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Antropologicznej zorganizowanej w Krakowie. W tym to okresie dzięki uprzejmości naszego opiekuna naukowego dr. A. Sołtysiaka w Toruniu dr Kozłowski rozpoczął pracę nad odlewem gipsowym czaszki kobiety znalezionej w jednym z dwóch bogatych grobów okresu mittanijskiego na stanowisku Tell Arbid w Syrii. W roku tym również nie mogło nas zabraknąć na Dniach Archeologa, które ponownie uświetniliśmy wystawą dotyczącą mumifikacji intencjonalnej i naturalnej ( cieszyła się ona jeszcze większą popularnością niż jej poprzedniczka ). W wakacje natomiast członek Koła, Rafał Falkiewicz, wziął udział w warsztatach z zakresu tafonomii w Bordoux. Jesienią tegoż roku otrzymaliśmy odlew czaszki „księżniczki” okresu mittanijskiego i rozpoczęliśmy żmudne prace nad rekonstrukcją jej twarzy.

W marcu 2007 roku po raz drugi wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej przedstawiając na niej wstępne wyniki badań nad grobem, w którym znaleziono szkielet „księżniczki”, a także rekonstrukcję jaką wykonaliśmy. Jeszcze przed konferencją padł pomysł, aby stworzyć pierwsze materiały porównawcze do badań nad zmumifikowanymi narządami ludzkimi. Pomysł został szybko podchwycony a na pierwsze etapy jego realizacji nie trzeba było długo czekać. Oczywiście rok ten nie mógł obyć się bez naszej obecności na Dniach Archeologa. Tym razem, dla odmiany, przedstawiliśmy naszym koleżankom i kolegom wyniki rekonstrukcji twarzy „księżniczki” mittanijskiej wraz z całym warsztatem jaki posłużył nam do wykonania tej rekonstrukcji. W wakacje członkowie Koła opracowali materiał osteologiczny z osiemnastowiecznego cmentarzyska w Pucku badanego przez mgr. M. Starskiego.

 

W styczniu 2008 roku wyjechaliśmy do Paryża. Objazd ten jak najbardziej należy zaliczyć do udanych, gdyż udało się nam zwiedzić wszystko co jest warte zobaczenia z archeologiczno-antropologicznego punktu widzenia, a nawet dużo więcej. Pierwszym widocznym efektem objazdu jest wystawa zorganizowana w Instytucie Archeologii pod przewrotnym tytułem „Where the hell is W. Więckowski, PhD?”.

Jesień 2008 roku przyniosła zmiany. Ze swej funkcji zrezygnowała długoletnia Prezes Koła Agata Chilińska, na tym stanowisku zastąpił ją Rafał Fetner. A nowy rok akademicki zasilił szeregi Koła świeżą krwią. Przed nami konferencja w Krakowie i następny numer Antropologii Religii. I szalone pomysły pierwszego roku:)

W styczniu 2009 roku wzięliśmy udział w IV Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Antropologicznej w Krakowie i nawiązaliśmy kilka owocnych znajomości, które miejmy nadzieję przerodzą się w szerszą współpracę.


Kaja, Raf

Wraz z rokiem 2013 koło zostało reaktywowane z inicjatywy nowej Prezes Zuzanny Kolanowskiej.

logo bio

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s